Harmony Film imzalı Şanzelize Düğün Salonu dizisi, Tarık Tufan’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Dizinin yönetmenliğini Osman Nail Doğan üstlenmiştir. Bu makalede, Şanzelize Düğün Salonu dizisi hakkında bilgi vererek, oyuncu kadrosunu, konusunu ve roman özetini sizlerle paylaşacağız.

Oyuncu Kadrosu

Şanzelize Düğün Salonu dizisi oyuncu kadrosu oldukça geniş bir kadrodan oluşmaktadır. İşte dizi kadrosunda yer alan oyuncular:

Ezgi Eyüboğlu – Eda

Ezgi Eyüboğlu, Şanzelize Düğün Salonu dizisinin başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul’da doğan Eyüboğlu, Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü’nde okurken tiyatro kulübüne üye olmuştur. Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayarak, profesyonel oyunculuğa adım atmıştır. En son Teşkilat dizisinde rol alan Eyüboğlu, 2022’nin en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almıştır.

Halil Babür – Turgut

Halil Babür, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Turgut karakterini canlandırmaktadır. Bitlis’te doğan Babür, Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Pis Yedili dizisinde canlandırdığı Trafo karakteri ile tanınan Babür, tiyatro oyunlarında da aktif olarak yer almaktadır.

Erdem Şenocak – Derviş K.

Erdem Şenocak, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Derviş K. karakterini canlandırmaktadır. İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Şenocak, aynı zamanda tiyatro yönetmenliği yapmaktadır. Sinema ve dizi filmlerde de yer alan Şenocak, Ananız ve İki Şafak Arasında gibi projelerde de rol almıştır.

Evliya Aykan – Rüstem

Evliya Aykan, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Rüstem karakterini canlandırmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Aykan, ilk oyunculuk deneyimini Behzat Ç. dizisinde Zeki karakteriyle yaşamıştır

Sedat Kalkavan – Mürsel

Sedat Kalkavan, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Mürsel karakterini canlandırmaktadır. İstanbul’da doğan Kalkavan, Ahievran Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksek Okulu inşaat bölümünden mezun olmuştur. Perihan Abla dizisiyle sektöre adım atan oyuncu, daha sonra Diriliş Ertuğrul, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Yedi Güzel Adam gibi projelerde de yer almıştır.

Begüm Akkaya – Nurhan

Begüm Akkaya, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Nurhan karakterini canlandırmaktadır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Akkaya, ilk oyunculuk deneyimini Beşinci Boyut dizisiyle yaşamıştır. Çok Güzel Hareketler Bunlar 2, Muhteşem Yüzyıl, Kurşun gibi yapımlarda yer alan oyuncu, Baba dizisiyle en son ekranlarda yer almıştır.

Gözde Mutluer – Nurhan

Gözde Mutluer, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Nurhan karakterini canlandırmaktadır. Marmara Üniversitesi Sinema TV bölümünden mezun olan Mutluer, Melekler Korusun, Lale Devri, Asla Vazgeçmem gibi projelerde yer almıştır.

Musab Ekici – Rüstem

Musab Ekici, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde Rüstem karakterini canlandırmaktadır. Elazığ’da doğan Ekici, Babamın Kanatları filmiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Adını Sen Koy, İsimsizler, Kıbrıs Zafere Doğru gibi yapımlarda yer alan oyuncu, Şanzelize Düğün Salonu dizisinde de başarılı bir performans sergilemektedir.

Konu

Şanzelize Düğün Salonu dizisi, Tarık Tufan’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Dizinin kahramanı, babası şeyh ve annesi hasta olan bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Annesiyle derin ve güçlü bir bağı olan kahramanımız, annesinin ölümü sonrasında büyük bir boşluğa düşer ve hayatını bu boşluğu doldurmaya çalışarak sürdürür. Dizide, kahramanımızın annesinin ölümden sonra yaşadığı şeyleri okul kulübü için yazıya dökmesiyle gelişen olaylar anlatılmaktadır.

Roman Özeti

Şanzelize Düğün Salonu romanı da, Tarık Tufan’ın aynı isimli eseridir. Roman, bir çocuğun annesinin ölümü sonrasında yaşadığı zorlu süreçleri anlatır. Kahramanımızın babası şeyhtir ve annesi de uzun süredir hastadır. Annesi ile arasında derin bir bağ vardır ve annesi vefat ettiğinde, kahramanımız büyük bir kayıp yaşar.

Roman, kahramanımızın annesinin ölümü sonrasında yaşadığı duygusal boşluğu anlatır. Kendini okula ve okul kulübüne adamış olan kahramanımız, annesinin kaybı ile birlikte hayatı boyunca karşılaşacağı en büyük acıları yaşar. Roman boyunca kahramanımızın, annesinin ölümüyle başa çıkma sürecindeki zorlukları anlatılır.

Kahramanımız, annesinin boşluğunu doldurmaya çalışırken okul kulübünde yazdığı bir öykü, Şanzelize Düğün Salonu’nun hikayesi ile birleşir. Bu öykü, kahramanımızın annesinin ölümü ile birlikte yaşadığı duygusal zorlukların da bir yansımasıdır. Şanzelize Düğün Salonu romanı, kahramanımızın hayatındaki bu iki olay arasında bir bağlantı kurar ve kahramanımızın yaşadığı zorlukları okuyucuya derinlemesine aktarır.

Roman, bir yandan aile bağları, kayıp ve yasın etkileri gibi önemli temaları ele alırken, diğer yandan da genç bir insanın hayatındaki belirsizlikleri, kendi kimliğini bulma sürecini ve geleceğe dair kaygıları da yansıtır. Şanzelize Düğün Salonu romanı, güçlü duygusal unsurları ve derin karakter analizleriyle okuyuculara dokunacak bir eserdir.